Wygodne buty miejskie

Bardzo długie godziny pracy, spędzane w ciągłym ruchu powodowały konieczność dobrego dopasowania ekwipunku do wykonywanych zadań. Z oczywistych przyczyn, bardzo wielu kolegów preferowało zamianę otrzymywania przydziałowego sortu odzieżowego na możliwość samodzielnego kompletowania wyposażenia.

Nowoczesne buty policyjne

buty taktycznePrzydziałowe umundurowanie, a zwłaszcza obuwie, należało bowiem do dość przeciętnej gatunkowo odzieży, i do intensywnej pracy nie nadawało się w ogóle. Większość załóg terenowych wybierała więc bardzo lekkie i wygodne buty taktyczne, przystosowane do działania właśnie na terenie miejskim, i w takich warunkach sprawdzające się najlepiej. Taktyczne buty musiały być przede wszystkim lekkie i wygodne, gdyż wielogodzinna praca powodowała zmęczenie u nawet najbardziej odpornych i wyćwiczonych kolegów. Nie były też sztywne, gdyż zamiast cordury, używanej do szycia wojskowego obuwia terenowego, nasze buty wykonywano z syntetycznej skóry lub podobnych, miękkich i cienkich materiałów, nie nagrzewających się, i nie krępujących ruchu. Nie oznaczało to jednak iż były łatwe do uszkodzenia, gdyż obuwie miejskie należało do bardzo wytrzymałych i mocnych, znosząc dobrze najmocniejsze otarcia o beton czy podobne uszkodzenia. Niektóre modele posiadały również udogodnienia zwiększające komfort pracy, spośród których najbardziej zachwalane były materiały termoaktywne stosowane w najlepszych modelach butów.

Ogromnie zwiększały one wygodę noszenia butów w każdych warunkach, ale również chroniły w ograniczonym stopniu przed zimnem czy przegrzaniem. Błyskawiczne zamki, ułatwiające szybkie zakładanie i ściąganie obuwia pomagały natomiast w przygotowaniu się do nagłego wezwania do zdarzenia, lub w przypadku konieczności udzielenia kolegom pierwszej pomocy po urazie.