Test z geologii i nagrobki granitowe
Kilka lat temu, kiedy uczęszczałam na uniwersytet, przeżywałam bardzo moje ćwiczenia z geologii. Geologia jest przedmiotem na studiach geograficznych. Jest to przedmiot bardzo trudny, ale i bardzo ciekawy.
Sprawdzone nagrobki granitowe – pierwsza myśl
Uczysz się tutaj nie tylko historii ziemi i procesów dynamicznych, które powstają na kuli ziemskiej, ale i również uczysz się rozpoznawać skały i minerały. Właśnie pierwsze kolokwium miało dotyczyć rozpoznawania skał. Był to ustny test, który polegał na omawianiu ich właściwości. Aby się nauczyć, musiałam poświęcić wiele czasu. Przykładowo, granit kojarzył mi się z kominkami, ale także nagrobki są z niego tworzone. Gabro jest nieco ciemniejsze od granitu, natomiast bazalt, to skała pochodzenia wulkanicznego, która jest cała czarna. Jak już przyszło do egzaminu, to byłam bardzo zdenerwowana. Dostałam od profesora do rozpoznania trzy skały. Pierwsza była prosta – siarka, która charakteryzuje się żółtym kolorem. Drugi, to był wapień, ale trzecia skała była dla mnie najtrudniejsza. Po dłuższym zastanowieniu powiedziałam, że to granit tatrzański. Był to strzał w dziesiątkę, ale nauczyciel kazał mi omówić jej zastosowanie. Od razu przypomniałam sobie sprawdzone nagrobki granitowe i budownictwo. Ponadto, miałam opowiedzieć o minerałach zawartych w granicie.
Wiemy, że granit, stanowi materiał, z którego budowane są pomniki granitowe, zawiera szereg różnych minerałów. Czarne minerały, to amfibole i pirokseny, natomiast białe, to głównie kwarce. Z testu geologicznego dostałam mocną czwórkę.