Szamba z betonu odporne na wypychanie przez wodę

Brak kanalizacji wymusza na mieszkańcach niektórych polskich miejscowości znalezienie alternatywnego sposobu na odprowadzanie nieczystości. Z tańszych rozwiązań warto wspomnieć o szambach betonowych. Już za kilka tysięcy złotych możemy zbudować na działce szambo, które będzie służyć wiele lat. Oczywiście nie tylko szamba betonowe są do wyboru.

Szamba betonowe jednozbiornikowe i nie tylko

szambo betonowe małopolskaFirmy specjalizują się również w montażu szamb plastikowych. Są one jednak o wiele lżejsze od szamb betonowych. Czy ma to znaczenie? Ma, jeśli wykonamy pomiaru wód gruntowych (zajmują się tym firmy geologiczne) i okaże się, że woda jest płytko. Wtedy montując szambo plastikowe, ryzykujemy. Mianowicie po zimie lub po kilkudniowych opadach deszczu może dojść do podniesienia się poziomu wód gruntowych. Wtedy wody te będą znajdować się w okolicy zbiornika plastikowego, a może nawet do niego dotrą i doprowadzą do jego wypchnięcia na powierzchnię. Takiego problemu nie ma w przypadku szamba betonowego. Jest ono po prostu zbyt ciężkie, by zostało wypchnięte nawet przez podwyższający się poziom wód gruntowych. Aby jednak instalacja szamba betonowego w ogóle była możliwa, musimy mieć dobry dojazd na posesję. Potrzebne będzie miejsce dla ciężarówki z betonowym zbiornikiem oraz dla dźwigu, przy pomocy którego zbiornik umieszczany będzie w wykopie. Warto postawić na szambo betonowe małopolska to województwo, w którym znajdziemy wiele firm zajmujących się projektowaniem i montażem szamb z betonu.

Można postawić na szamba jednozbiornikowe lub dwuzbiornikowe. W przypadków szamba zbudowanego z dwóch zbiorników nie będzie konieczne częste wypompowywanie nieczystości. Pompowanie odbywa się zazwyczaj co kilka miesięcy, choć to zależy oczywiście od tego jak wiele osób zamieszkuje gospodarstwo domowe i ile wody zużywają.