Sposoby imitowania ceglanego muru
Podczas remontu dowolnego lokalu lub podczas prowadzenia prac wykończeniowych można skorzystać z ogromnej oferty materiałowej dostępnej na rynku. Otwiera to przed inwestorem ogromne możliwości z zastosowaniem imitacji naturalnych materiałów włącznie. Producenci przygotowali szereg rozwiązań dla fanów ceglanych murów.
Lepsze i gorsze imitacje motywu ceglanego
Motyw ceglanego muru we wnętrzach jest ciągle bardzo modny choć mogłoby się wydawać, że popularność jego spadnie. Zainteresowanie wzrosło wraz z pojawieniem się na rynku płytek ciętych z naturalnej, starej cegły. Jest to najlepsza imitacja cegły na ścianie pochodząca z oryginalnego materiału. Odzwierciedla najlepiej klimat i właściwości ceglanych ścian. Dostępne są płytki cięte z lica cegły, ze środka oraz jako tzw. główki czyli najmniejsze płaszczyzny zewnętrzne cegły. Można je stosować na elewacjach zewnętrznych oraz na ścianach wewnętrznych. Płytki tego rodzaju dostępne są w bardzo wielu barwach od czarnej poprzez odcienie barwy żółtej i pomarańczowej po białą. Montaż odbywa się za pomocą zaprawy klejowej w technice z fugą lub bez fugi. Ze względu na znaczny ciężar płytek nie można ich montować na każdej ścianie dlatego istnieją alternatywne sposoby na imitację cegły. Można skorzystać z gipsowych płytek przyklejanych na zaprawę klejową, które można pomalować na dowolny kolor. Jeszcze innym sposobem są gotowe panele z tworzyw sztucznych, które dość dobrze imitują ceglane mury. Ich zaletą jest bardzo niska waga i łatwość montażu. Ostatnim rozwiązaniem by posiadać choć namiastkę cegły w domu są tapety z ceglanym motywem.
Nie ulega wątpliwości, że najlepszą imitację cegły uzyskujemy decydując się na płytki ceglane cięte ze starych, często wiekowych cegieł. Możemy wówczas doświadczyć klimatu i nastroju panującego przed laty. Takie rozwiązanie choć pracochłonne odda niemal oryginalny wygląd starych murów.