Skuteczna uprawa truskawek

Lato bezapelacyjne kojarzy się z sezonowymi owocami, ponieważ jest ch wtedy największy wybór. Powoli dojrzewające na słońcu, pełne smaku i aromatu są najlepsze. Jednak trzeba wiedzieć jak je uprawiać, aby były smaczne.

Czy każdy może uprawiać truskawki?

uprawa truskawekBycie profesjonalnym rolnikiem czy plantatorem wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Czasem wyhodowanie małej roślinki w doniczce sprawia nam kłopot, a co dopiero masowa uprawa truskawek. Są to bardzo delikatne owoce, które potrzebują dużo ciepła, słońca i wody, aby wydać obfite plony. Pogoda w uprawie tych słodkich owoców jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na wielkość owoców, stan dojrzałości oraz smak. Pierwsze truskawki są przeważnie mniej słodkie i nie mają zbyt okazałych rozmiarów, ale im bliżej połowy sezonu, tym dorodniejsze są okazy, a tym samym również smaczniejsze i słodsze. Bez wątpienia ilość słońca sprawia, że owoce są niczym cukierki. Jak w większości roślin, truskawki także potrzebują nawożenia, aby plony były satysfakcjonujące. Najlepszym środkiem jest naturalny nawóz, ponieważ w bezpieczny sposób wpływa na kształt plonów. Niektórzy hodowcy samodzielnie go przygotowują, a inni kupują w sklepach ogrodniczych. Sezon na zbiory truskawek zaczyna się w maju, a kończy nawet pod koniec sierpnia, w zależności od odmiany. Oczywiście dotyczy to zbioru owoców na terenie naszego kraju, ponieważ truskawki z Hiszpanii czy Grecji można kupić przez cały rok w niektórych sklepach, choć one już nie smakują tak jak nasze.

Truskawki tak na prawdę każdy może uprawiać, ponieważ nie jest to zbyt wymagająca roślina. Możemy to robić w przydomowym ogródku lub w doniczce na parapecie. Jednak trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki i co jakiś czas ją nawozić w celu wzmocnienia.