Przepływ ciepłego powietrza wymuszany przez pompę ciepła

Jest wiele mitów dotyczących stosowania pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Najczęściej powtarzającym się mitem jest to, że pompa ciepła skazuje dany budynek na ogrzewanie podłogowe, a te z kolei uniemożliwia montaż parkietów oraz dywanów w domu. To nieprawda.

Podłączenie pomp ciepła do ogrzewania podłogowego lub grzejników

pompa ciepła inowrocławRzeczywiście ogrzewanie podłogowe stanowi najlepsze górne źródło ogrzewania, bo temperatura pracy takiego ogrzewania jest niska. Nie jest to jednak rozwiązanie konieczne, nawet jeśli stosuje się pompy ciepła. Przeciwnie – można skorzystać ze specjalnych grzejników, które pracują przy niskiej temperaturze. Temperatura takich grzejników wynosi najczęściej od 50 do 60 stopni Celsjusza. Poza tym możliwy jest też montaż specjalnego parkietu przeznaczonego do instalacji ogrzewania podłogowego. Jak widać, pompa ciepła inowrocław ma wiele zalet i wcale nie wyklucza stosowania różnych elementów wykończeniowych w domach czy innych budynkach. Wiele firm oferuje nawet wykładziny dywanowe, które są przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Nie trzeba więc rezygnować ani z parkietów ani z dywanów w czasie instalacji pompy ciepła. Pompy ciepła działają dzięki dostarczanej z zewnątrz energii mechanicznej. Oczywiście można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów pomp ciepła. Popularne są np. pompy ciepła absorpcyjne oraz pompy ciepła sprężarkowe. Pomieszczenia ogrzewane są ciepłem, które jest wcześniej pobierane z otoczenia.

Pompa może pobierać ciepło np. z gruntu, z wody albo z powietrza. Dodatkowo pompa ciepła może być stosowana jako urządzenie do podgrzewania wody użytkowej. Pompa ma za zadanie wymusić przepływ ciepła. Ten przepływ odbywa się z obszaru charakteryzującego się niższą temperaturą do obszaru, który ma temperaturę wyższą. Jest to proces przebiegający wbrew naturalnemu przepływowi ciepła.