Produkcja tabliczek znamionowych

Zgodnie z przepisami każde urządzenie, maszyna czy środek transportu powinny zawierać tabliczkę znamionową. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu niepozornemu kawałkowi metalu. Jak powstają? czy wszystkie są takie same? Co powinno znaleźć się na tabliczce znamionowej?

Technologie w produkcji tabliczek znamionowych

tabliczka znamionowaW produkcji tabliczek wykorzystywane są dwie najnowsze technologie. Jest to cyfrowy druk z aluminium lub laserowe wycinanie i grawerowanie. Tabliczki aluminiowe pokrywane są dodatkowo warstwą szkliwa zbliżoną do wytrzymałości szafiru. Dzięki temu pozostają czytelne przez długie lata. Cyfrowy druk jest odporny na ścieranie, precyzyjny, chemicznie odporny. Tabliczka może być samoprzylepna lub z otworami na śruby. Aluminium to nie jedyny materiał wykorzystywany do produkcji tabliczek. Nadaje się do tego również laminat lub stal. Laminat wykorzystywany jest także w reklamie. Jest tworzywem elastycznym składającym się z dwóch warstw. Z kolei jeśli będziemy wykorzystywać stal nierdzewną lub kwasoodporną grawer będzie wykonany za pomocą nadpalenia powierzchni. Taki rodzaj graweru jest wyczuwalny po przejechaniu po nim palcem. Tabliczka znamionowa powinna zawierać takie informacje jak: nazwę urządzenia, producenta, rok produkcji, numer seryjny, moc, masę, napięcie, sposób podłączenia czy klasę zasilania. Może mieć różne kształty i kolory w zależności od potrzeb klienta. Może zostać wygrawerowana lub możemy nanosić samodzielnie na niej napisy.

Wybór producentów takich tabliczek jest spory. Aby zdobyć klienta prześcigają się w czasie realizacji i w cenach. Nowoczesna technologia pozwala na zachowanie niskich cen, estetyki i drukowanie tabliczek nawet jeśli każda jest inna. Większość firm posiada nawet badania techniczne gwarantujące nieśmiertelność ich wyrobów.