Praktyczny wózek do bramy

Każdy właściciel domu, życzy sobie aby na jego posesji panowała cisza i spokój. Do zapewnienia powyższych warunków, niezbędne będzie ogrodzenia z odpowiedniego rodzaju bramą. Jeżeli chodzi o rodzaj tworzonych przez bramę dźwięków, to bezsprzecznie najlepsze są bramy przesuwne, gdyż poruszają się one po szynach. I tutaj dużą rolę odgrywają wózki, ponieważ to właśnie one odpowiadają za cichą i wieloletnią pracę bramy po jej szynie.

Jakie są rodzaje wózków?

Wózek do bramy przesuwnejNa polskim rynku, istnieje wiele rodzajów wózków, są również wózki robione tylko i wyłącznie na zamówienie, ale to zazwyczaj przedstawiciele dużych firm składają takie zamówienia. Najczęściej sprzedawane są 3 rodzaje wózków. Pierwsza grupa to pakiet wózków 60, są to małe wózki, które montuje się do lekkich bram, nie przekraczających łączną masą 200 kg. Pasuje one do rozmiaru szyn  o wymiarach 60x60x3,5 mm. Na samym początku musimy dokładnie zmierzyć swoją szynę. Żeby dobrze to zrobić musimy zacząć mierzenie od zewnątrz, ponieważ zmierzenie szyny od wewnątrz da nam mylny wynik i nasz wózek nie będzie pasował do szyny. Kolejną grupą są wózki z pakietem 70, pasują one do szyn o rozmiarach 70x70x4 mm, średnich bram ważących do 400 kg. Jak widzimy wózek do bramy przesuwnej jest adekwatny do rozmiaru szyny. Ostatnią grupą są duże wózki, pakiet 80, wyprodukowane zostały do ciężkich bram, ważących nawet do 600 kg, których rozmiar szyn wynosi 80x80x5 mm. Jak już wcześniej wspomniałem, istnieją również większe bramy, która łączną masą przekraczają nawet 800 kg. Rozmiary ich szyn potrafią przekraczać 100x100x6 mm oraz 120x120x7 mm, do takich bram montowane są tylko wózki na specjalne zamówienie, których nośność oraz wytrzymałość jest znacznie zwiększona.

Na koniec warto dodać, że do montowania wózka w bramie warto się skrupulatnie przyłożyć. Jego wymiana jest często dużo bardziej kosztowna, niż jego samo kupno, a co więcej kosztuje to również właściciela domu dużo włożonego czasu. Powyższe informacje pomogą nam wybrać odpowiedni pakiet wózków do pasujących dla nich rozmiarów szyn oraz pozwolą je odpowiednio zamontować, abyśmy przez długie lata mogli cieszyć się cichą i sprawnie działającą bramą.