Popularny rodzaj zabudowy fasad

Fasada budynku jest zazwyczaj odzwierciedleniem charakteru i jakości budowli dlatego projektanci oraz inwestorzy przywiązują do jej wykonania tak ogromną wagę. W ostatnich latach obserwujemy bardzo duże zainteresowanie elewacjami wentylowanymi wykonywanymi na bazie różnorodnych, bardzo dobrych okładzin zewnętrznych.

Fasada wentylowana z materiałów prefabrykowanych

elewacje wentylowaneNa rynku pojawiła się bardzo duża liczba znakomitych okładzin na elewacje zewnętrzne, które charakteryzują się bardzo wysoką trwałością oraz zapewniającą wyjątkową estetykę. To dzięki tym produktom elewacje wentylowane są obecnie tak bardzo popularne i chętnie wykorzystywane przez projektantów i inwestorów dla podkreślenia prestiżu obiektu. Podstawową zasadą elewacji wentylowanej jest zapewnienie cyrkulacji powietrza pomiędzy warstwą izolacji termicznej, a zabudową z paneli okładzinowych. Ma to na celu zapobieżenie zbierania się wilgoci na termoizolacji. Aby umożliwić montaż kasetonów buduje się podkonstrukcję rusztową z profili aluminiowych, drewna, stali lub materiałów kompozytowych. Do wykonania zabudowy fasady wykorzystuje się bardzo modne ostatnio ze względu na właściwości laminaty HPL oraz płyty kompozytowe lub włóknisto cementowe. Panele zewnętrzne są również wykonywane ze stali, blach lub szkła. Mogą to być również materiały drewniane. Montaż okładzin zewnętrznych do podkonstrukcji odbywa się za pośrednictwem specjalistycznego kleju, wkrętów, nitów, kotw lub innych połączeń systemowych. Warto podkreślić iż aby konstrukcja elewacji wentylowanej została dopuszczona do użytkowanie absolutnie wszystkie jej elementy muszą być certyfikowane i dopuszczone do jej wykonania.

Ostatnie zdanie ma tu ogromne znaczenie ponieważ w wielu przypadkach w wyniku niewiedzy nadzór, projektanci lub wykonawcy zakładają, że jeżeli jeden element np. okładzina spełnia normy to automatycznie cała fasada spełnia normy. Nic bardziej mylnego, dlatego też do montażu elewacji wentylowanych niezbędne jest zatrudnienie tylko doświadczonych ekip.