Pobieranie nasienia buhaja z wykorzystaniem sztucznej pochwy

Przed przystąpieniem do sztucznej inseminacji bydła należy pobrać nasienie buhaja. Nasienie pobiera się od buhajów rozpłodowych, czyli takich, które nie posiadają żadnych wad, a swoje idealne cechy mogą przekazać na potomstwo. Szczególnie ważna jest tutaj cecha mięsności.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie pobierania nasienia buhaja

nasienie buhaja mięsnegoTo buhaj w dużej mierze przekazuje tę cechę, dlatego u bydła mięsnego istotne jest odpowiednie wybranie nasienia do sztucznej inseminacji. Takie nasienie można dostać np. w banku nasienia buhajów. Można wybierać nie tylko wśród polskich ras bydła mlecznego i mięsnego, ale również zagranicznych. Pobieranie nasienia musi odbywać się w warunkach higienicznych. Chodzi o to, by w żadnym wypadku nie doszło do zanieczyszczenia nasienia np. ściółką, kałem, moczem itd.. Aby pobudzić buhaja do oddawania nasienia, przyprowadza się krowę w rui. Obok krowy znajduje się urządzenie, na które może skoczyć buhaj. Takie nasienie buhaja mięsnego należy pobierać bardzo szybko, bo buhaje wykonują tylko jedno pchnięcie ejakulacyjne i w jego trakcie oddają nasienie. Wykorzystuje się tutaj sztuczne pochwy, które są zakończone specjalnym zbiorniczkiem na nasienie. Kiedy buhaj wykonuje skok, należy jak najszybciej nałożyć sztuczną pochwę ze zbiorniczkiem na jego prącie. Trzeba to robić ostrożnie, bo nieumiejętne wprowadzenie sztucznej pochwy na prącie może zakończyć się mechanicznym urazem prącia, a w konsekwencji wykluczeniem buhaja z rozrodu.

Należy więc działać szybko, stanowczo, ale równocześnie delikatnie. Najczęściej pobieranie nasienia wykonywane jest przez lekarza weterynarii. Buhaj nie powinien wykonywać skoku na śliskiej powierzchni, bo to może skończyć się upadkiem i różnymi urazami. Dodatkowo buhaj powinien być poskramiany przy użyciu liny założonej na rogach i pysku w postaci pętli farmerskiej.