Oryginalne zastosowania zamków z ozdobnymi suwakami

Pierwsze zamki błyskawiczne pojawiły się na początku XX wieku i pierwotnie wykorzystywane były w przemyśle lotniczym. Dopiero w latach 20 i 30 XX wieku zyskały popularność w świecie mody jako uniwersalne zapięcia do wszystkiego. Dzisiaj znajdują one daleko bardziej niezwykłe zastosowania.

Zamki błyskawiczne i suwaki czyli zapięcie inaczej

suwak do zamka

Wszyscy znamy standardowe zastosowanie zamków błyskawicznych. Znajdziemy je w przemyśle odzieżowym, w obuwnictwie, jako zapięcia toreb, plecaków, śpiworów, wszelkiego rodzaju pokrowców, w zabawkach i wszystkim innym co potrzebuje zapięcia. Wykonane z różnych materiałów mogą być plastikowe, metalowe, odporne na wilgoć lub ozdobne, gdzie funkcję dekoracyjną będzie pełnić odpowiednio dobrany suwak do zamka. Poza tymi najbardziej popularnymi zastosowaniami, zamki błyskawiczne mogą być używane jako breloczki lub smycze do kluczy, identyfikatorów czy słuchawek. W różnych, niebanalnych aranżacjach z wykorzystaniem zamków należy zwrócić uwagę na suwaki, które mogą posiadać zawieszki w każdym możliwym kolorze i rozmiarze, wykonane z metalu, plastiku, skóry, sznurka czy materiału. Bardzo ciekawy efekt daje wykorzystanie zamków w różnego rodzaju biżuterii i dodatkach a nawet fryzjerstwie. Opaski do włosów, bransoletki, efektowne dekoracje butów czy pasków wykonane z zamków wyglądają niezwykle oryginalnie. Zamki z oryginalnymi suwakami bywają wykorzystywane przez stylistów przy tworzeniu najbardziej niesamowitych fryzur. 

Jednak najbardziej powszechną funkcją zamków jest ta pierwotna czyli łączenie dwóch elementów prostym i funkcjonalnym zapięciem. Same suwaki mogą spełniać funkcję dekoracyjną ale ich główne zdanie to przede wszystkim wygodne  zapinanie i możliwie bezawaryjne działanie zamka. W zależności od potrzeb suwaki mogą być dwustronne oraz zapinać zamek zarówno od dołu jak i od góry.