Odpad spożywczy to nasz problem

 

Wielu ludzi, nie wiedzieć czemu, wychodzi z założenia, że odpady spożywcze i to, co się z nimi dzieje to nie jest ich problem. Oni tylko chętnie kupują sobie napój, albo wafelka, zjedzą, czy wypiją to, co trzeba, a resztę wyrzucają papierki i ich rola się tutaj kończy. Nie tak to wszystko wygląda, a wyrzucanie śmieci nie polega na ich bezmyślnym pozbywaniu się, ale raczej na odpowiedzialnej segregacji, która zdecydowanie ułatwia utylizację i recykling.

Co robimy z naszymi odpadami?

odpady spożywczeWarto, aby każdy z nas zadał sobie sam pytanie, co on robi ze swoimi śmieciami i aby odpowiedział na nie uczciwie, zgodnie z prawdą, bo w końcu przecież tylko wtedy będziemy mogli krytycznie ocenić samych siebie i uznać, czy my robimy wszystko, co w naszej mocy, aby sprzyjać utylizacji odpadów i chronić przed nimi nasz świat. W większości przypadków nasze gospodarstwa domowe generują sporej ilości odpady spożywcze, które w efekcie lądują w jednym pojemniku na śmieci, zmieszane, nie podzielone, nie przesegregowane, ogólnie w jednym miejscu wyrzucamy wszystko. Czy to jest dobre rozwiązanie? No zdecydowanie nie, tylko nie wiadomo, czy nasze zachowanie wynika z braku naszej świadomości, czy może jednak z lenistwa. Fakt jest taki, że nie postępujemy z naszymi odpadami tak, jak powinniśmy, a to niestety, ale wielki błąd. Postarajmy się podchodzić bardziej świadomie do tematu śmieci i do tego, co powinniśmy z nimi robić i jak postępować.

Segregacja naprawdę nie będzie nas kosztowała dużo, bo co nam szkodzi wyrzucić śmieci do jednego, czy może do drugiego kosza? Dla nas zapewne to niewielka różnica, a przede wszystkim żadna strata czasu, a na tym wszystkim możemy jedynie dużo zyskać. Pamiętajmy, że od zachowania jednostek zaczyna się zmieniać przyzwyczajenia i podejście ogółu do niektórych spraw.