Najlepsze sklepy militarne

Mimo bardzo dużej dostępności najróżniejszego wyposażenia, sprzedawanego jako wojskowe, dla entuzjastów militariów, graczy airsoftowych oraz survivalistów najbardziej atrakcyjnym pozostawał sprzęt zdemobilizowany. Było to bowiem faktyczne wojskowe wyposażenie, wycofane z użycia z racji pojawienia się nowszych wersji lub utraty certyfikatu ważności.

Sklep ze sprzętem zdemobilizowanym

sklep militarnyMimo wycofania z użycia, większość sprzętu zdemobilizowanego posiadało nadal stan magazynowy, dlatego też uznawane było za nowe, mimo znacznie niższych cen niż fabrycznie nowe artykuły. Z powodu zapotrzebowania na takowe, niemal każdy sklep militarny posiadał sekcję z wyposażeniem z demobilu, a zdarzało się iż niektóre punkty zajmowały się sprzedażą wyłącznie takowych artykułów, czasem bardzo egzotycznych i niespotykanych. W większości sklepów militarnych, sprzęt zdemobilizowany pochodził głównie z magazynów krajowych formacji, gdyż takowy był najłatwiej dostępny, aczkolwiek z racji zapotrzebowania często zdarzało się, iż sklepy uczestniczyły w zagranicznych wyprzedażach magazynów wojskowych, mając w ofertach umundurowanie czy wyposażenie bardzo trudne do znalezienia gdziekolwiek indziej, lub też produkowane w krótkich seriach niedostępnych na rynku cywilnym.

Niektóre sklepy mogły również zamawiać ekwipunek prosto od jego producentów, choć taki sprzęt był znacznie droższy niż artykuły magazynowe, a najczęściej posiadał porównywalną jakość i wytrzymałość, o ile nie był wariantem całkowicie przeznaczonym do użytku cywilnego. Sklepy ze sprzętem zdemobilizowanym były szczególnie popularne w kręgach outdoorowych, gdyż zaprawieni weterani wypraw terenowych właśnie tam zaopatrywali się we wszystkie elementy wyposażenia na wyprawy, zarówno odzież jak i sprzęt obozowy używany przez wojsko.