Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia to jedna z metod leczenia wszelkich zaburzeń, nieprawidłowości oraz schorzeń dotyczących naszej psychiki, które mają różne przyczyny. W zależności od problemu oraz stopnia jego nasilenia stosuje się różne rodzaje psychoterapii.

Psychoterapia – na czym polega i jakie wyróżniamy jej rodzaje?

psychoterapia Warszawa centrumPsychoterapia oprócz leczenia zaburzeń ludzkiej psychiki może również „ulepszyć” naturę psychiczną i zwiększyć potencjał osobowościowy. Przeprowadzana przez doświadczonego specjalistę potrafi wpłynąć na zmianę postawy lub poprawić zdolność radzenia sobie z emocjami. Dawniej wiele osób uważało ludzi korzystających z psychoterapii za nienormalnych i odsuwali się od nich. Dzisiaj jest to normalne i nawet słynne gwiazdy mają swoich osobistych psychoterapeutów. Wcale nie musimy mieć zaburzeń psychicznych, aby udać się na wizytę, możemy po prostu odczuwać potrzebę poprawy jakości swojego życia emocjonalnego. Psychoterapia Warszawa centrum pozwala nam między innymi poprawić pewność siebie, zwiększyć motywację do działania lub usprawnić komunikację międzyludzką. Jak już wcześniej wspomniałam wyróżnia się kilka rodzajów psychoterapii a najpopularniejszą z nich jest terapia psychodynamiczna, poznawczo-badawcza, humanistyczna, systemowa, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) czy psychoterapia Gestalt. Jednak wspólnym punktem wszystkich terapii jest bezpośredni kontakt psychoterapeuty z pacjentem. Warto zapoznać się z założeniami tych terapii, ponieważ dzięki temu łatwiej nam będzie znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Efektywność psychoterapii zależy między innymi od kilku ważnych czynników takich jak dobór odpowiedniej terapii do problemu pacjenta, wyboru przez nas właściwego terapeuty, naszego zaangażowania oraz motywacji a także od dobrej relacji  i zaufaniu pomiędzy pacjentem a terapeutą.