Mocne słupki chodnikowe

 

Nasze osiedle należało do o tyle rozległych co bardzo ciasno zaplanowanych, więc ulice na nim były dość wąskie, podobnie jak chodniki. Jeden samochód zaparkowany w niewłaściwym miejscu mógł zablokować cały ruch dla pieszych, stwarzając zagrożenie tak dla ludzi muszących obejść samochód, jak i dla kierowców. Ostrzeżenia o nałożeniu mandatów i postawienie znaków niewiele pomogło.

Słupki do odgrodzenia chodnika

solidne słupki drogoweNie mogąc rozwiązać uciążliwego problemu kierowców parkujących na chodnikach, czasem nawet na drodze wyjazdowej z garażu czy miejscach zarezerwowanych dla mieszkańców domów, postanowiliśmy iść za przykładem innych osiedli i zamontować na chodniku solidne słupki drogowe, uniemożliwiające jakikolwiek wjazd na chodnik, czy teren z zakazem parkowania. Przede wszystkim, słupki były z mocnej, odpornej stali. Zostały one wbite głęboko w podłoże i wzmocnione betonem w taki sposób, by nawet uderzenie samochodu nie było w stanie ich ruszyć z miejsca. Poza tym, by utrudnić przechodzenie w miejscach niedozwolonych, ale także całkowicie uniemożliwić kierowcom wjazd na chodnik, słupki zostały połączone ze sobą mocnym, żelaznym łańcuchem, całkowicie odgradzającym chodnik od jezdni. Same słupki nie były drogą inwestycją, choć instalacja ich na całym osiedlu wymagała jednak dużego nakładu pracy i czasu. Była opłacalna jednak, bo po ich zamontowaniu znacznie spadła ilość skarg dotyczących kierowców parkujących w niedozwolonym miejscu, a z czasem zniknęły one całkowicie.

Również kierowcy wypowiadali się o nich pozytywnie, gdyż uniemożliwiały one wyjście przechodnia na jezdnię, a tym samym zapobiegały wypadkom na drodze. Było to rozwiązanie bardzo proste, aczkolwiek eliminujące wiele problemów niemal natychmiast, i mające więcej niż jedno zastosowanie.