Jaki jest sposób na kolkę?

Bycie bezradnym wobec swojego dziecka jest chyba najgorszym uczuciem jakie mogą mieć rodzice. Przeważnie tak się czują, kiedy ich dzieci cierpią z jakiegoś powodu, a są zbyt małe żeby móc powiedzieć rodzicom co im dolega.

Czy kolki są popularne u małych dzieci?

sposoby na kolkęDzieci mają odmienne charaktery tak samo jak dorośli i nie ma się czemu dziwić, kiedy jedne maluchy ciągle płaczą i potrzebują bliskości mamy, kiedy inne są ciekawskie i przypominają sobie o niej dopiero w chwili głodu lub zmęczenia. Jednak kiedy coś je boli, to zawsze reagują w ten sam sposób czyli płaczą. Statystycznie co piątego noworodka i niemowlaka dotykają dokuczliwe kolki, które mogą trwać kilka – kilkanaście minut albo nawet kilka godzin. Sprawdzone sposoby na kolkę na pewno podsuną nam doświadczeni rodzice lub lekarze pediatrzy. Jeżeli ból nie jest ostry, to może pomóc tulenie, puszczenie uspokajającej muzyki czy nawet położenie maluszka na brzuchu. Gdy te metody nie pomagają, a maluch płacze bez przerwy, to trzeba zastosować bardziej bezpośrednie metody. Kiedy niemowlaki odczuwają kolkę, to przeważnie podkurczają nóżki, co jest jasnym sygnałem, że potrzebuje on pomocy. Najlepiej wykonać  wtedy dziecku delikatny masaż brzuszka, który w naturalny sposób pomoże wydostać się nagromadzonym pęcherzykom powietrza na zewnątrz układu pokarmowe oraz rozluźni spięte mięśnie. Należy go wykonywać okrężnymi ruchami zaczynając od żołądka, a kończąc na wysokości jelit. W większości przypadków takie działanie pomaga maluchom.

Bywają dzieci, na które nie działają żadne z wymienionych metod i wtedy pozostaje  zastosować odpowiednie środki farmakologiczne. Są one dostępne w każdej aptece bez recepty, a ich bazą są składniki ziołowe, mające działanie rozkurczowe i rozluźniające.