Jak trwale osuszyć mury?

Aby w ogóle można było trwale osuszyć mury, należy znaleźć przyczynę ich zawilgocenia. Jeśli nie usuniemy przyczyny, żaden mur nigdy nie będzie trwale osuszony, ponieważ jeśli wilgoć raz się tam dostała, będzie to robić ciągle. To tak, jakbyśmy chcieli posprzątać akwarium i jedynie umyli jego przednią szybę.

Ochrona murów przed wilgocią i zaciekami wodnymi

trwałe osuszanie murówMury domów są wystawione na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, oraz tych, które prowokuje sam człowiek. Takie mury muszą wytrzymać wiele niesprzyjających sytuacji, np. w zimie, kiedy w środku dom jest ciepły, a na zewnątrz w mur „uderza” mróz. To dlatego często jest tak, że jeśli na zewnątrz się ociepla, w środku domu będzie coraz zimniej. To „pracują” mury, oddając nagromadzony zimą chłód, do środka domu. Takie procesy sprzyjają powstawaniu wilgoci, która „magazynuje” się w murach i może doprowadzić do powstania różnych, nieprzyjemnych grzybów i pleśni. Tym samym, dom może stać się niebezpieczny dla człowieka. Jednak mury można osuszyć, często – nawet trwale. Jak przebiega takie trwałe osuszanie murów zawilgoconych domów? Przede wszystkim należy wyeliminować powód zawilgocenia. Oczywiście, nie rozłożymy nad domem olbrzymiego parasola, aby czasem deszcz go nie moczył. Na usuwanie przyczyn wilgoci istnieją inne, sprawdzone sposoby. Taką przyczyną są najczęściej wody gruntowe, podciągane w górę ścian budynku. Aby je wyeliminować, należy zastosować odpowiednią izolację zarówno pionową, jak i poziomą.

Niestety, izolacja pozioma może być stosowana w nowo-powstających budynkach. Przy budowie fundamentu zakładana jest izolacja pozioma, która skutecznie „odcina” sam fundament od ścian domu. W ten sposób wody gruntowe nie będą mogły w przyszłości „wędrować” po ścianach budynku w górę.