Jak szybko i bezpiecznie sprzedać dom?
Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, rynek nieruchomości bywa bardzo skomplikowany i żeby nie stracić na nim żadnych pieniędzy, trzeba znać kilka podstawowych zasad. Jako pośrednik przy tego typu transakcjach często spotykam się z błędami sprzedających lub kupujących, które są dla nich dosyć przykre w skutkach. Dlatego uważam, że przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, warto dowiedzieć się o kilku ważnych szczegółach, które są gwarancją na to, że cały proces przebiegnie szybko oraz bezboleśnie.
Sprzedaż domu — co trzeba wiedzieć?
Zawsze powtarzam swoim klientom, że dokładna wycena nieruchomości jest najważniejszym punktem każdej transakcji. Dzięki niej można poznać rzeczywistą wartość budynku i w efekcie wiedzieć, jak poprowadzić przyszłe negocjacje. Niestety, kiedy ktoś ma dom na sprzedaż, bardzo trudno jest samodzielnie dokonać tego typu obliczeń, ponieważ taki budynek zazwyczaj ma dużą wartość sentymentalną. Z tego powodu zawsze doradzam zwrócenie się z prośbą o wycenę do specjalisty. Przed wystawieniem ogłoszenia bardzo ważne jest także skompletowanie wszystkich dokumentów — choć nie będą one potrzebne od razu, ich zgromadzenie potrafi trwać nawet kilka tygodni, dlatego warto zabrać się za to nieco wcześniej. Gdy zdobędzie się już potrzebne pisma, można pomyśleć nad treścią ogłoszenia dotyczącego sprzedaży. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste i wiele osób zapomina o podaniu najważniejszych informacji o nieruchomości. W rezultacie dom cieszy się mniejszym zainteresowaniem i trudniej jest go sprzedać po zadowalającej cenie. Dlatego zawsze warto kilka razy przeczytać swoje ogłoszenie oraz zastanowić się, czy wspomniało się w nim o takich rzeczach jak metraż, stan techniczny i materiały wykorzystane do budowy. Taki opis dobrze jest także uzupełnić zdjęciami.
Napisanie dobrego ogłoszenia to tak naprawdę dopiero połowa sukcesu. Ważnym punktem sprzedaży jest także odpowiednia prezentacja, podczas której trzeba być kulturalnym oraz uprzejmym nawet wtedy, kiedy potencjalny klient krytykuje nieruchomość. Podczas finalizacji transakcji należy także bardzo dokładnie skonstruować i przeczytać umowę. Jest ona najważniejszym dokumentem, który ma zagwarantować bezpieczeństwo.