Jak chronić przepust kablowy przed wilgocią?

Części elektroniczne i wilgoć to połączenie które może skończyć się poważnym uszkodzeniem sprzętu. Czasem jednak nie dą się w pełni uchronić elektroniki przed kontaktem z wilgocią. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju uszczelnień sprzętu elektronicznego, które uchronią przed jego uszkodzeniem.

Zastosowanie uszczelnień przepustów kablowych

uszczelnienie przepustów kablowychWszyscy zdają sobie sprawę  z tego, jak destrukcyjne działanie może mieć wilgoć na sprzęt elektroniczny, a w szczególności na przewody. Przede wszystkim może to doprowadzić do rozwoju korozji a w efekcie – ciężkiego i trwałego uszkodzenia sprzętu, a nawet całej instalacji elektrycznej Nie zawsz jednak da się w pełni uchronić cenny sprzęt elektroniczny czy przewody przed kontaktem z wilgocią. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje uszczelnienie przepustów kablowych, które może być wykonane jedną z kilku metod. W celu skutecznego zabezpieczenia przewodu w przepuście przed kontaktem z wilgocią można zabezpieczyć go na przykład przy pomocy nadmuchiwanego rękawa. Jest on najczęściej wykonany z metalu i pokryty płatami substancji uszczelniającej. Po owinięciu odsłoniętego przewodu, można spokojnie wsunąć go do wnętrza przepustu. Kiedy rękaw zostanie napompowany, uszczelniacz zaczyna bardziej ściśle przylegać do powierzchni przepustu, a jeżeli dodatkowo usuniemy rurkę doprowadzającą powietrze, możemy osiągnąć w stu procentach szczelny przepust kablowy. Ta metoda uszczelniania przepustów jest nie tylko bardzo prosta do instalacji, ale również niezwykle skuteczna.

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele spustoszeń może dokonać woda którą dopuścimy do kontaktu z przewodami lub wrażliwymi częściami mechanicznymi. Dlatego, szczególnie jeżeli chodzi o przepusty kablowe, konieczne jest ich uszczelnienie. Dzięki temu zyskujemy pewność, ze wilgoć nie spowoduje bardzo groźnego zwarcia w instalacji.