Domy z bali i ich projekty

Dom z bali wydaje się być prostą konstrukcją, jednak jak się okazuje, nie zupełnie tak jest. Wiadomo, że technologia budowlana jest w tym przypadku tradycyjna, jednak dobry, szczegółowy projekt to w tym przypadku coś niezbędnego. Dobry projekt domu musi przede wszystkim uwzględnić teren na którym jest zbudowany, a także wszystkie jego łączenia, najczęściej bez użycia gwoździ.

Projekt domu wykonanego z bali

projekty domów z baliDrewno to dobry materiał na budowę domu, ponieważ wbrew pozorom może być bardzo trwałe. Jednak trzeba wiedzieć o tym, że projekty domów z bali muszą pomimo tego uwzględniać wiele czynników, aby drewniane elementy nie zniszczyły się po kilku latach. Projektant uwzględnia naprężenie surowca, aby nie dochodziło do pęknięć nawet podczas osuwania się fundamentów. Poza tym taki dom powinien być dobrze wyciszony, aby nie było słychać zbyt głośno trzasków oraz skrzypu drewna. W projekcie najważniejsze są główne elementy konstrukcyjne, czyli podpory. To na nich będzie skupiał się największy ciężar, dlatego warto o to zadbać. Poza tym architekt powinien sporządzić bardzo szczegółowy opis mediów, takich jak woda oraz energia elektryczna i gaz. Dom musi być bezpieczny. W tym przypadku najważniejsze są względy przeciwpożarowe. Suche drewno może się łatwiej spalić niż ściana z pustaków dlatego lepiej się je zabezpiecza. Oczywiście taki dom może być w pełni bezpieczny i funkcjonalny.

Projekty tego typu domów są niezwykle szczegółowe. Jednak jeśli chcemy szybko otrzymać projekt możemy kupić już gotowy. Najlepiej tak robić jeśli nie będziemy mieszkać w danym domu, lecz budujemy osiedle domków letniskowych i zamierzamy je wynajmować. Takie domy są często bardzo luksusowe, mimo, że mogą wyglądać tradycyjnie. Kwestia zastosowanych technologii.