Czym jest bezpieczeństwo finansowe?

Nie oszukujmy się, sfera finansowa odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. O ile rzezy niematerialne mogą nam przynieść szczęście, o tyle trudno się nimi cieszyć kiedy nad nami wisi ciemna chmura związana z długami, zaciągniętym kredytem czy też niezapłaconymi rachunkami. Do wolności finansowej dąży większość z nas. Jak jednak podejmować właściwe kroki, które nas do niej przybliżą? 

Rola bezpieczeństwa finansowego w Twoim życiu 

bezpieczeństwo finansowePiramida potrzeb ludzkich jasno określa istotę bezpieczeństwa finansowego w życiu człowieka. Samo bezpieczeństwo możemy rozumieć na wiele sposobów. Dach nad głową, oparcie w partnerze czy dalszej rodzinie, pewna praca – wszystko to jest niezwykle ważne, jednak u podstaw każdego wymienionego aspektu leży bezpieczeństwo finansowe. Książkowa definicja określa bezpieczeństwo finansowe jako zdolność do pozyskania pieniędzy w razie nagłej potrzeby. Wielu określa je mianem poduszki finansowej. Dzięki odłożonej sumie pieniędzy jesteśmy przygotowani na nagłe wydatki czy utratę pracy. Wielu z nas żyje z dnia na dzień. Wielu też nie odczuwa większego dyskomfortu z tym związanego. W końcu skoro Twoi znajomi żyją w taki sposób, dlaczego Ty masz żyć inaczej? Mimo, że żyjemy tylko raz na tej ziemi i powinniśmy cieszyć się ze wszystkiego co ma nam do zaoferowania, nie oznacza to jednak, że wydawanie wszystkich pieniędzy na bieżąco jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli cieszysz się zdrowiem, masz własne mieszkanie, a w firmie zajmujesz wysoką pozycję, nie oznacza to jednak, że stan ten będzie utrzymywał się zawsze. Wato stworzyć poduszkę finansową, która w razie zachwiania się którejkolwiek sfery Twojego życia zapewni miękkie lądowanie. 

Ciągły strach o to czy wystarczy nam na rachunki w przyszłym miesiącu potrafi doszczętnie zniszczyć życie. A gdyby tak usiąść i na spokojnie przyjrzeć się swoim wydatkom? Które z nich są niepotrzebne? Z czego możesz  zrezygnować na rzecz budowania bezpieczeństwa finansowego?