Badania nad fibrobetonem

Ciekawym materiałem o wszechstronnym zastosowaniu okazuje się być w budownictwie fibrobeton. Nie tylko jest on lepszy od tradycyjnego betonu jeśli chodzi o wytrzymałość ale można go też dowolnie modyfikować i projektować dobierając odpowiednio do naszych potrzeb składniki i ich proporcje w zależności od właściwości jakie chcemy uzyskać.

Badania właściwości fibrobetonu

fibrobetonDodając do betony włókna otrzymamy beton zbrojeniowy czyli nasz tytułowy fibrobeton. Badania wykazują, że wytrzymałość tego materiału zależy od rodzaju dodanych włókien, ich wielkość, ilości, kształtu i przyczepności. Najczęściej stosuje się włókna, stalowe, szklane i węglowe. Dodając do betonu włókna stalowe otrzymamy materiał bardzo wytrzymały na obciążenia, uderzenia, rozciąganie. Udowadniają to testy przeprowadzone na belkach betonowych i fibrobetonowych. Na belkach z betonu w odróżnieniu od belek z jego nowoczesnego zamiennika powstają rysy. Ten typ fibrobetonu świetnie nadaje się do posadzek. Jeśli z kolei dodamy do betony włókna szklane wówczas otrzymamy fibrobeton, który możemy wykorzystywać przy elewacjach. Beton dzięki włóknom nabiera cech tego materiału a więc staje się odporny na czynniki atmosferyczne i wpływ środowiska naturalnego. Ponad to zaletą jest fakt, że te włókna w odróżnieniu od metalowych nie muszą być dodatkowo zabezpieczone antykorozyjnie. Poza tym jest to materiał niepalny i dobrze pełni funkcję jako izolator ciepła gwarantując stabilność temperatury.

Powstanie fibrobetonu było spowodowane chęcią ulepszenia podstawowego materiału kompozytowego wykorzystywanego w budownictwie jakim jest beton. Nowoczesna technologia i badania doprowadziły do powstania innowacyjnego materiału, który jest dziesięć razy bardziej wytrzymały niż tradycyjny beton. Jest to materiał, po który już powszechnie sięgają inżynierzy aby sprostać wymaganiom nowoczesnego budownictwa.